Zleciłem przelew. Kiedy pieniądze dotrą do adresata?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: kiedy pieniądze, które właśnie przelałem, dotrą na konto adresata?

Najszybciej w tym samym banku

Najszybciej, bo właściwie w czasie rzeczywistym, wykonywane są przelewy wewnętrzne, czyli pomiędzy dwoma kontami w tym samym banku. Jeśli więc osoba, której przelewamy pieniądze, ma konto w tym samym banku co my, środki na koncie będzie miała praktycznie od razu.

Automatyczne księgowanie przelewów w tym samym banku powoduje, że pieniądze „przepływają” pomiędzy kontami niezależnie od pory dnia czy nocy. Nie ma też znaczenia, czy przelew zlecimy w dzień powszedni czy w niedzielę, albo nawet w święto – nasz kontrahent pieniądze będzie miał zaksięgowane na swoim koncie w ciągu paru chwil.

Czasem kilka dni pomiędzy bankami

Przelewy krajowe, czyli dokonywane pomiędzy różnymi bankami, wykonywane są przy pomocy systemu rozliczeń międzybankowych Elixir i Krajowej Izby Rozliczeniowej. Każdy bank w ciągu dnia ma trzy sesje wychodzące i trzy przychodzące. Podczas pierwszych wykonywane są przelewy zlecone do wykonania przez klientów banku, podczas sesji przychodzących – księguje się przelewy na kontach klientów.

Czas realizacji przelewu zależy więc zasadniczo od tego, o której godzinie zlecimy przelew. W sprzyjających okolicznościach, kiedy nasz przelew szybko „załapie się” na sesję wychodzącą z naszego banku, a następnie na sesję przychodzącą do banku odbiorcy, pieniądze na koncie kontrahenta mogą pojawić się w ciągu kilku godzin. Jeśli jednak przelew zostanie zlecony późnym popołudniem, nasz kontrahent otrzyma je dopiero następnego dnia.

Najgorzej jest, kiedy nasz przelew zlecimy w piątek późnym popołudniem, albo wieczorem przed świętem lub dniem wolnym od pracy. Ponieważ w weekendy i w święta system Eliksir nie jest obsługiwany, pieniądze dotrą na konto adresata dopiero w poniedziałek rano albo w dzień następny po dniu wolnym od pracy.

Można przyspieszyć, ale to kosztuje

Istnieją jednak sposoby, aby przyspieszać wpływ pieniędzy na konto kontrahenta, który na je w innym banku. Dzieje się tak dzięki prostemu i bezpiecznemu rozwiązaniu oferowanemu przez niektóre banki. Polega ono na zamianie przelewu międzybankowego na dwa przelewy wewnątrzbankowe.

Dzięki takiemu rozwiązaniu pieniądze trafiają na konto kontrahenta praktycznie natychmiast, a następnie banki rozliczają się pomiędzy sobą. Za skorzystanie z takiej formy przelewu banki pobierają jednak zazwyczaj dość wysoką opłatę.

Dotpay – alternatywa dla tradycyjnych przelewów

Innym, wygodnym i tanim sposobem na przyspieszenie wpływu pieniędzy na konto naszego kontrahenta może być skorzystanie systemu szybkich przelewów online oferowanych przez Dotpay. Warto wybrać tę formę płatności zwłaszcza w sytuacji, gdy kupiliśmy jakiś towar lub usługę w sklepie internetowym i zależy nam na tym, żeby na konto sklepu jak najszybciej trafiły pieniądze. System szybkich płatności online oferowanych przez Dotpay jest wygodną alternatywą dla tradycyjnych przelewów bankowych.

System Dotpay pełni tu funkcję pośrednika pomiędzy płacącym a sklepem internetowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu, płatność dokonywana jest niemalże w czasie rzeczywistym i nie wymaga oczekiwania na zaksięgowanie przelewu przez bank. System Dotpay działa oczywiście przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Daje to gwarancję, że nasza płatność trafia od razu na konto sprzedawcy.

O serwisie

Wszystko o sklepach internetowych i płatnościach. Na naszej stronie dowiesz się jakie są rodzaje płatności online i czy tradycyjny przelew ma sens w e-sklepie.

Kontakt

kontakt@finanse-ngo.pl

Galeria